Jak jsme v článku o českém nábytkářství slíbili, dnes si budeme povídat o skupině, která inspirovala mnoho designérů součastnosti.

Skupina Atika byla založena 13. ledna 1987 v Praze a zakládajícími členy byli:

  • Vít Cimbura
  • Bohuslav Horák
  • Jiří Javůrek
  • Jiří Pelcl
  • Jaroslav Šusta
  • Vlastimil Vagaday

Skupina Atika si kladla za cíl zvýšit prestiž, a hlavně kvalitu nábytkové tvorby. Designéři se zajímali o nejnovější světové trendy v nábytku a vystoupili na veřejnost s poměrně radikálně odlišným názorem, než na který byla veřejnost do té doby zvyklá. Někteří tvrdí, že Atika reprezentuje postmodernu v nábytku. Za pět let své existence vzniklo kolem 160 děl.

atika-zidle

Skupina Atika se významně zapsala do nábytkářských dějin autorskou tvorbou (židle, křesla, pohovky, knihovny, zrcadla, lampy, vázy, aj.). Autoři vystavovali na mnoho českých i světových výstavách a propagovali tak jedinou neoficiální linii českého designu.

Každý ze skupiny „rozhněvaných designérů“ (tak je nazvala nazvala v roce 1989 Milena Lavarová) dosáhl velkých úspěchů a patřil k velmi zkušeným a váženým znalcům ve svém oboru. Kritizovali strnulost, nezajímavost a nekvalitu průmyslu. Svou cestu tedy jak již bylo zmíněno našli v autorské tvorbě, kde se mohli vymanit ze svazujících konvencí. Nábytku vdechli myšlenku, příběh, jednalo se o kusový nábytek, který naprosto zastínil tehdejší masovou výrobu strohého nábytku. Začali používat materiály, které spolu nebyly k vidění (kůže, kov, kožešina,…), odlišovali se i nepravidelností a přiznáním řemeslné nedokonalosti.

skupina-atika-vystava-zidle-konferencni stul

Sklízeli úspěch nejdřív na pražských výstavách, ale brzy se jejich dílo dostalo i do zahraničí, kde byl jejich nábytek velmi žádán soukromými sběrateli. V nejlepším se má přestat – možná právě toto heslo skupina Atika razila, neboť v roce 1922 došlo dle jejich názoru k naplnění cílů skupiny, a tak se skupina rozešla a ukončila činnost. Společně pak ještě působili v nově založené pražské Galerii Genius Loci.

Skupina Atika patřila k nejvýznamějším skupin nábytkářství u nás. I u nás najdete osobité solitéry nábytku, které stojí zato mít. Podívejte se do našeho katalogu nábytku a vyberte si ten svůj kousek.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.