Nejvýznamnější nábytkář 18. století Thomas Chippendale

 

Tento muž si jistě také zaslouží, abychom se v našem seriálu o významných osobnostech architektury a designu o něm zmínili. Už se těším, že vám ho můžu představit!

Tak tedy Thomas Chippendale se  narodil v roce 1718 v Otley. Vyučil se truhlářem u svého otce a po roce 1740 se odstěhoval do Londýna, kde žil do konce života. V roce 1753 se odstěhoval i s rodinou do Covent Garden (včetně dílny i obchodu) a bylo to taktické rozhodnutí. V té době se totiž na severozápadě Londýna hodně stavělo, a tak to Chippendale považoval za výhodné. O rok později vydal se svým společníkem J. Rannie ilustrovaný vzorník nábytku (The Gentleman and Cabinet-Maker’s Director). Tato publikace byla překládána do francouzštiny a dostala se do Evropy.V roce 1755 bohužel dílna vyhořela, tehdy tam pracovalo 22 truhlářů.

Thomas byl více než výrobce nábytku, byl to i designér interiérů, navrhoval barvy pokojů tak, aby ladily s jeho myšlenkou.Vyráběl velmi kvalitní nábytek v charakteristické směsi francouzského rokoka, klasicismu a někdo v jeho dílech spatŘuje znaky gotiky. Dnes se tomu říká „chippendale“. Jeho nábytek byl dodán na různá luxusní sídla a hrabství (hrad Blair, pro vévodu z Atholl,…).

Ve stopách tohoto slavného umělce šel i jeho syn a je napodobován dodnes – zejména pro svou pohodlnost a autentičnost Anglie.

zdroj obrázků: pinterest.com

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.