Dnes budeme mluvit o německém architektovi, který se narodil v Berlíně a jeho jméno je spojeno s Bauhausem.

Walter Gropius se narodil 18. května v roce 1833 v Berlíně jako třetí syn architekta. Vystudoval architekturu na Technické vysoké škole v Mnichově (pak v Berlíně). V ateliéru Petra Behrense se setkal s architekty Mies van der Rohem a Dietrichem Marcksem. Od roku 923 pracoval v Berlíně s Adolfem Meyerem. V roce 1919 založil Bauhaus ve Výmaru (tehdy to byla náhrada za Vysokou školu výtvarných umění a Uměleckoprůmyslovou školu).  Za války nejprve pokračoval v práci v Berlíně, později byl nucen opustit Německo, odjel do Anglie, ale usídlil se v USA, kde učil na Harvardu.

historie Bauhaus
Bauhaus

Mezi jeho první stavby ve Spojených státech amerických patří dělnické sídliště vytvořené v rámci zbrojního programu.S K. Wachsmannem se pokoušel o velkovýrobu rodinných domků.

V roce 1942 vytvořil společně s Martinem Wagnerem urbanistický koncept – nové sídliště u Bostonu (pojme 30 tisíc obyvatel). Sídliště bylo členěno na několik okresků s vlastními centry, pro všecny bylo pak společné jedno středisko. Navrhl Chrám Oheb-Shalom (Baltimore, USA, 1957), PANAM (NY), Tower-East (Cleveland, USA, 1968). V roce 1945 založil The Architects Collaborative (TAC) s mezi lety 1948-1950 byl současně prezidentem CIAM.

bauhaus

Walter Gropius nebyl žádný individualista, rád spolupracoval ve skupinách, které měly podobné smýšlení.

Zemřel 5. července roku 1969 v Bostonu ve Spojených státech amerických.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.