Historie nábytku – starověk

Historie nábytku sahá až k prapůvodu člověka. Nejstarší památky hmotné kultury byly objeveny kolem Nylu a řadí se mezi tzv. kulturu starého Egypta. Dnes si budeme povídat o těch nejstarších hmotných památkách vůbec – o starověku v nábytkářství.

Egyptská říše se ve starověku nacházela v obrovském rozmachu. Říši se dařilo ekonomicky, a tak se mohla rozvíjet nová řemesla a výzkum. Egypťané již ve starověku uměli dýhovat (dýhy cca 2 mm) a lepeny byly tak dobře, že drží dodnes. Vytvářeli užitný nábytek, který dále opracovávali – natírali, malovali konstratními vzory. Znaly rámové konstrukce, zásuvky, držáky na pera i intarzie.

Zajímavostí je, že první křeslo se objevuje kolem 1500 př. n. l., bylo určeno jako sedadlo pro vznešené, asi o 200 let později již má pevnou područku. Jsou dochované záznamy o tom, že sedačky byly vyplétané koženým pevným sedákem a lůžka měla rámovou konstrukci a byla potažena rovněž kůží.

Kromě egyptské kultury na protějším kontinentu formovala další kultura -bylo to v oblastech Středomoří, Malé Asie, Peloponésu a na jihu Balkánského poloostrova. Dnes tyto kultury známe pod názvy slohů iónský, dórský, korintský (případně helénská kultura). Později se styl začal nazývat antika.

Z antiky moc zachovaného nábytku nemáme, tudíž se spoléháme na písemné zdroje. Zde je popsáno, že typickým sedacím nábytkem byla sedátka bez opěradla, židle kosmos (s kruhovým opěradlem). Stoly byly většinou nízké a přenosné.

Na antickou civilizaci navazovali Římané, kteří si podmanili podstatnou část Evropy. V římských domech byly nalezeny další typy nábytků jako přenosné stolky, postele, lehátka i sedací nábytek. Poprvé vidíme, že se rozlišuje nábytek určený pro jídlo, práci a odpočinek. Nejpřepychovějším kusem nábytku byl psací stůl, vyráběl se ze vzácných stolních desek a platily se za něj obrovské sumy peněz. Co se dekoru týče opět byl nábytek bohatý na ornamenty, plastické figury a trojnožky.

Ačkoliv se nezachovalo tolik starověkých relikvií, které by nám ukázaly, jak tehdy vypadal dobový nábytek, z fresek a dochovaných záznamů máme nakonec poměrně obšírný přehled. Pokud se vám článek líbil, můžete volně navázat na následující kapitolu dějin nábytku, a sice na středověk. Případně doporučujeme se poohlédnout po našem katalogu starožitného nábytku, jistě si každý vybere.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.