Joe Colombo byl náročný na sebe, i na okolí. Pokud někdo neprojevoval pro práci alespoň stejné nadšení jako Colombo sám, nespolupracoval s ním. Nedělal kompropisy. Pojďme se blíže podívat na jeho tvorbu.

Nábytek, který vymýšlel, byl zaměřen na funkčnost a flexibilitu.

V Čechách jsme Colombovo jméno zaslechli poprvé v totalismu, když šokoval veřejnost projektem Viziona – velkoprostorové bydlení. Škoda, že po revoluci v záplavě dalších informací, zájem o jeho díla u nás utichl. Nicméně Cesare Colombo je nyní čím dál více vyzdvihován.

Elda_Colombo_chair
Elda z roku 1963

Ale zpět do Itálie – v roce 1962 Cesare Colombo otevřel v Miláně  designérské studio na Viale Piave. Zde navrhoval interiéry lyžařských chat a horských hotelů (lyžování totiž bylo jeho velkým koníčkem). Kromě návrhů se věnoval svému designu – skládal ladné formy bez rohů. Ve volném čase poslouchal jazz a rád řídil rychlá auta.

Joe Colombo Rotoliving
Joe Colombo Rotoliving

Joe Colombo byl nadšencem do nových materiálů a technologií. To vše dokazoval také ve svých návrzích ( například křeslo Elda z roku 1963 se samonosnou kostrou ze skleněného vlákna potaženou kůží). Jako první použil halogenové osvětlení v bytovém interiéru. V roce 1965 byla zhotovena první Universale židle. Myšlenka židlí z jednoho materiálu Colomba doslova pohltila, nejprve vydal hliníkovou verzi, pak ABS s polypropylenem.

Kromě výše zmíněných dále navrhl Cabriolet Bed (1969) a Rotoliving (hodiny, světlo, televize, stereo, lze otáčet jídelní stůl či konferenční stolek). Druhá strana funguje jako úložný prostor (na den) a Cabriolet Bed (na spaní).

Joe Colombo Cabriobed
Joe Colombo Cabriobed

V roce 1969 zahájil montáž vlastní židle Tube. Zemřel ve věku 41 let na selhání srdce.

Zdroje obrázků: www.pinterest.cz/joecolombo

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.