Aarnio, Eero (1932) a jeho úžasné prostorové vidění

Dnešní článek bude věnován současnému designerovi, který se považuje za jednoho z největších inovátorů moderního designu nábytku.

Eero AArnio se narodil 21. července 1932 v Helsinkách. Původně tento Fin chtěl být architektem, ale jelikož nesložil zkoušku z matematiky, začal v roce 1954 studovat Institut průmyslového umění v Helsinkách. Od roku 1957 (když měl dostudováno), pracoval zde jako průmyslový designér a architekt. V šedesátých letech experimentoval s plasty, líbily se mu živé barvy a organické tvary. Dokázal se odprostit od tradičního designu. Používal sklolaminát, akrylátové sklo a již zmíněný plast. Jeho návrhy se řídí heslem: “Svět je koule,” a proto v návrzích chybí hrany a rohy.

Eero Aarnio byl nejslavnější v šedesátých letech,dodnes  však si zachoval stejně moderní vkus. Možná nejslavnější díla jsou křesla Ball Chair a Bubble Chair z roku 1963. Mnohá z jeho děl můžeme najít v těch nejslavnějších světových muzeích – Vitra Design Museum in Weil am Rhein, Moma New York, Victoria and Albert Museum v Londýně.

Aarhioho design je samozřejmě použit v několika mezinárodních filmech a hudebních klipech.

Zajímavostí je, že jeho prvním zaměstnavatelem bylo tradiční finské Asko, u kterého vydržel dva roky, následně již podnikal na volné noze.

zdroje obrázku: www.pinterest.cz/Eero AArnio

 

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.