Dnešní článek nás zavede do slunné Itálie. řeč bude o jednom slavném futuristovi, který svými nápady velmi ovlivnil světový design.  Cesare Colombo, přezdívaný Joe, byl velkým umělcem své doby.

Joe Colombo se narodil v roce 1930 v Miláně. Pocházel z rodiny průmyslníka a měl 2 bratry – starší bratr Sergio zemřel jako batole, mladší bratr Gianni patřil k nejbližším spolupracovníkům v Colombově krátkém životě.

Universale chair
Universale chair

Studoval malbu a sochařství na Accademia di Bella. Vstoupil do Movimento Nucleare (Nukleární hnutí), což je uměleckého hnutí založeného roku 1951 Enricem Baje a Sergiem Dangelem. V jeho kresbách a projektech, například Nukleární město, bylo patrné futuristické vidění světa, to se promítlo i v návrzích doplňků, nábytku, svítidel a dalších dílech.

Navrhl strop v Milánském Jazz klubu roku 1953, a tři otevřené billboardy pro výstavu televizorů a výstavu keramik následující rok na X. Milánském Triennaiale.

Roku 1958, když mu zemřel otec, převzal s bratrem Giannim chod rodinné firmy. Zkoušel nové technologické postupy s nově vynalezenými plasty- ABS, PVC, laminát a PET.

Colombo lamp
Colombo lampa

Za svůj krátký život přišel s  řadou inovativních změn v oblasti bytového designu a jeho neotřelý styl a originálnost ho dovedly až na vrchol. Jedním z takových děl je i židle Universale, první židle lisovaná z jednoho kusu materiálu. Více čtěte v následujícím článku.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.