V dnešním článku se podíváme na slavného architekta a designéra Pavla Janáka.

Pavel Janák (1882-1965) byl český architekt, designér a pedagog. Po střední škole studoval v ateliéru ve Vídni u Otty Wagnera v letech 1906-1907. V letech 1921-941 působil jako profesor na Uměleckoprůmyslové škole v Praze.

Tento designér je spoluzakladatelem družstva “Artěl”, které vzniklo v roce 1907. Spolek shromaďoval umělecky aktivní osobnosti, které se rozhodly vyrábět užitné věci a předměty, ale ve veliké kvalitě. Rozmanitost sortimentu opravdu nechyběla- našly se zde vázi, porcelánové nádobí, konvičky, svítidla i nábytek. Právě zde první použil “cikcak” dekor ve svých návrzích keramiky. Rovněž se zabýval návrhy nábytku, z těchto prací je nejznámější židle s trojúhelníkovým opěradlem (noční můra i těch nejšikovnějších truhlářů. Jak můžete však vidět níže na obrázku, židle je opravdu velmi originální kousek, který ozdobí každou domácnost. Obvyklým materiálem je mořený dub hnědé barvy.

Pokud si ještě myslíte, že pana Janáka neznáte, jistě vás nyní přesvědčíme o opaku. Funkcionalistická osada na Babě nebo Palác Adria, jistě jste o nich v minulosti již slyšeli. Další, co stojí za zmíňku je jsitě černobílá cukřenka, kterou Pavel Janák navrhl a stala se součástí nejedné domácnosti.

Prohlédněte si sbírku obrázků, které jsou ukázkami děl tohoto autora a pokud máte zájem o nějaký originální předmět či kus nábytku do vašeho domova, podívejte se na nabídku našeho Antiku. Prodáváme starožitný nábytek a dekorace ze všech možných historických období.

zdroj obrázků: pinterest.com

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.