Kde vzal tento talentovaný architekt svůj pseudonym? Jak se vyvíjela jeho kariéra dále? Dozvíte se v následujícím článku.

Charles v roce 1916 postvil jeden z prvních domů s železobenovou konstrukcí. Byla to vila továrníka Schwoba. A o rok později v Paříži potkal malíře Amédéé Ozefanta, který mu pomohl zvolit si jeho pseudonym Le Corbusier. Ve Francii se mimo architektury věnoval i publicistice, kde se snažil popularizovat „moderní myšlení“ a „nové umění“. A od roku 1922 pracoval se svým bratrancem Piérem Jeannerettem.

Práce Le Corbusiera

Ver sune architecture – zde byly základy Corbusierovy názory – racionální řešení inženýrských konstrukcí, čistota stavby, dle jeho názoru architektura „překračuje otázky užitku“, spojuje funkci estetickou s praktickou

Pět bodů moderní architektury

1) sloupy – uvolněné přízemí pro zeleň, příjemnější pohyb

2) Střešní zahrady

3)Volný půdorys

4) Pásová okna

5) Volné průčelí

Urbanismus- jak již název díla vypovídá, věnuje se jasnosti a řádu, rovný terén, stavba vysokých domů, doprava víceúrovňová.

Nejznámější díla

Vila Savoye v Piissy u Paříže- zde uplatnil svých 5 bodů (1923-1931)

Palác sovětů– Moskva

 

Zajímavostí je, že mezi lety 1935-1937 vypracoval 4 návrhy pro firmu Baťa- urbanistický rozvoj Zlína, projekty typových prodejen, návrh podnikového města Hellocourt ve Francii a pavilon firmy pro Světovou výstavu v Paříži.

Zemřel 27. Srpna 1965 ve věku 77 let.

 

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.