Firma Hynek Gottwald

Věděli jste, že tato společnost byla jedním z průkopníků výroby kovového nábytku u nás? Podívejme se tedy společně na počátky kovového nábytku u nás a historii této firmy.

Historie firmy

Od roku 1872 působí firma na základě živnostenského listu na zhotovování slunečníků a deštníků, obchod s vlněným a bavlněným zbožím, ve spojení s obstaravatelským a zasílatelským obchodem a obchodem s dřevěným a železným nábytkem. Od roku 1889 působila firma Hynek Gottwald v Praze a závod měla „U Špinků“.

Po smrti Hynka Gottwalda v roce 1894 si majetek rozdělily jeho děti, Marie a Josef.

Před válkou začala společnost vyrábět nábytek pro vojenské ústavy a nemocnice, začala vyrábět i válečný materiál. A pro představu v roce 1937 zaměstnávala celkem 45 úředníků a 128 dělníků, postupem času se počet zaměstnanců vyšplhal až přes 500. Firma za svou historii prošla řadou změn, vyvinula se v akciovou společnost, poté byla v národní správě, spadala pod národní podnik Kovona a později i pod Karosu a dnes je z ní firma C.I.E.B. Kahovec, spol. s.r.o., Praha, která se soustřeďuje na výrobu sedadel do automobilů.

Výroba

Výrobní sortiment společnosti se postupně dost měnil. Ve válečném období firma vyráběla sedačky a další součásti do bojových letadel. Ale hlavní část výroby byla zaměřena na klasický kovový nábytek- postele, gauče, dětský nábytek, zahradní nábytek, sedací nábytek aj.

V dnešní době je tento zachovalý dobový nábytek poměrně dost ceněn jak u nás, tak ve světě. Žádané jsou hlavně kusy nábytku od Ladislava Žáka nebo Karla Orta, kteří v této firmě působili jako návrháři.

Podívejte se na nabídku našeho antiku, kde najdete i sběratelské kousky od této firmy.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.