Další článek tento měsíc se bude věnovat jednomu z největších architektů 20. století. Tento původem švýcarský architekt, urbanista si nechával říkat Le Corbusier. Pojďte společně s námi nahlédnout na život a dílo slavného Charlese-Éduarda Jeannereta. Jelikož je toto opravdu významná osobnost architektury, je seriál rozdělen do dvou článků.

Le Corbusier se narodil 6, října 1887 ve Švýcarsku, kde také později nastoupil do učení rytectví ve škole řemesel. K architektuře se dostal přes svého učitele a již v 17 letech vytvořil svoji první realizaci, a sice La Chaux-de-Fonds (dům pro rytce Louse Falleta). Zajímavostí je, že on sám se k tomuhle dílu ani nechtěl hlásit, neboť na jeho vkus byl prý až moc tradiční. Byla to však jeho první zakázka, díky které prorazil mezi tamními obyvateli.

Charles byl nadšeným cestovatelem. Rozhodl se tedy, že své vydělané peníze investuje do sebe. Od roku 1907 do roku 1914 poznával kouty Řecka, Itálie, Německa nebo třeba Paříže. V roce 1911 zavítal také do Prahy. Vídat jste ho mohli vždy se skicákem a tužkou, neboť kreslil významné památky zmíněných destinací. Od dvaceti let pracoval v ateliéru bratrů Perretových, to vše bez architektonického vzdělání! Ateliér byl známý používáním progresivního železobetonu. Dále pracoval u architekta Petra Behrense, kde poznal i Miese van de Rohena. Po začátku první světové války vytvořil projekt pro postižené válkou ve Flandřách projekt s názvem Dom-ino, který nakonec nebyl realizován. Konstrukční systém Dom-Ina však byl základem pro funkcionalismus.

Pokračování tohoto článku naleznete zde.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.