Dnešní článek bude věnován architektovi a designérovi nábytku, který patří mezi významné modernisty. Tento muž s židovskými kořeny vás zaujme jednoduchostí, ale přitom nevšedním designem. Že neznáte Marcela Breuera? Nevadí! Představíme si jeho život a dílo v následujícím článku.

Marcel Lajos Breuer se narodil 21. května roku 1902, v Maďarsku, většinu života však pracoval v Německu a později v USA. Studoval na Staatliches (státní) Bauhaus ve Výmaru a po krátkém pobytu v Paříži (v roce 1925) převzal vedení truhlářské dílny Bauhaus, která toho času sídlila v Dessau. Byl silně ovlivněn konstruktivismem a skupinou De Stijl.

Lajkó, jak mu jeho kolegové často říkali, neměl s židovskými kořeny snadné ve své době působit jako známý designér. Po příchodu nacistů k moci, se ve 30. Letech odstěhoval nejdříve do Švýcarska, následně do Londýna. Zajímavostí je, že dokonce učil na Harvardské univerzitě. Jako designér navrhl také několik domů v okolí Bostonu a v roce 1946 si založil kancelář v New Yorku.

Vytvořil takzvaný „dům budoucnosti“ – Geller House na Long Islandu, byl tak označován pro prostornou dřevěnou konstrukci. V roce 1953 vyhrál se soutěžním návrhem pro budovu UNESCO v Paříži.

Lajkó byl průkopníkem trubkového ocelového nábytku, experimentoval však i s dřevem, hliníkem (například ve Švýcarsku) a dalšími materiály. Nejznámější jeho dílo je jistě „Wassilyho“ židle, která vznikla v roce 1925.

Zemřel 1. Července roku 1981 ve věku 79 let v New Yorku.

obrázky:wikipedia.org

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.