Jean Francois Oeben- ebenista jménem i duší

Tento měsíc jsme se převážně věnovali britským a francouzským ebenistům, byla by tedy škoda, kdyby to tentokrát bylo jinak. Tentokrát zavítáme na dvůr francouzského panovníka Ludvíka XV., kde působil francouzský ebenista Jean Francois Oeben.

Narodil se 9. října 1721 v Německu a do Paříže se přestěhoval kolem roku 1740. 29. června roku 1749 se oženil s Francoise-Marquerite Vandercrusovou, dcerou ebenisty F. Vandercruse. V průběhu roku 1751-1754 působil jako společník v dílně Charles-Joseph Boulle, syna velkého ebenisty, kterému jsme věnovali minulý článek, André Charlese Boullea. Později z firmy odešel a od té doby působil samostatně. Oeben vyrobil nábytek pro mnohé příslušníky šlechty, včetně Madame de Pompadour. Obvykle svou práci doplnil kováním z pozlaceného bronzu.

Dílo Jeana Francoise Oebena

Pravděpodobně nejznámějším dílem Jeana Francoise Oebena je tzv. Bureau du Roi, psací stůl Ludvíka XV. (který je dnes k vidění v Louvre). Kvůli náhlé smrti (1769) musel stůl dokončit jeho žák J. H. Reisner.

Oeben často dostával zakázky pro královský dvůr. V dílně vytvořil řadu nových typů nábytku, např. cylindrový psací stůl (Bureau á cylindre). Šlo o stolek s nástavcem na psací desce, krytým čtvrtkruhovou stahovací roletou.

Sekretář

Bureau du Roi

Neboli „Králův pracovní stůl“ se stal nejhonosnějším zdobeným stolem. S výrobou se začalo nejspíš v roce 1760. Oeben byl detailista a nejprve vyrobil podrobný voskový model. Samotný Králův stůl dokončil v roce 1769 Henri Riesener.

Stůl se nacházel v panovníkově pracovně a Ludvík XV. a Ludvík XVI. jej využívali ke každodenní práci. Ve stole byla zamykací zásuvka na tajné dokumenty, jediný klíč patřil právě panovníkovi. Po francouzské revoluci byl stůl převezen do muzea v Louvru, ale ve 20. století se vrátil na své původní místo.

Zaujal vás starožitný nábytek 18. století? Jeho velkolepost a smysl pro detail je opravdu pozoruhodná. Podívejte se na unikátní sbírku starožitného nábytku na našich internetových stránkách nebo navštivte naši prodejnu.

Bureau du Roi – Stůl Krále

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.