Ebenista André- Charles Boulle

Víte, kdo zemřel před 285 lety v Paříži a dožil se téměř devadesáti let? Napovíme, že jde o tehdy nejvýznamnějšího francouzského uměleckého truhláře a nábytkáře té doby. Dnes bude řeč o slavném André Charles Boullovi. Jeho socha je jednou ze 146 soch umístěných na fasádě budovy Hôtel de ville de Paris.

Kdo je André Charles Boulle

André Charles Boulle byl známý francouzský tvůrce a návrhář, jeho dílo je typické pro dobu Ludvíka XIV. Narodil se jako třetí dítě ebenisty Johanna Bolta, který si dal pofrancouzštit jménou na Boulle. V octově dílně se vyučil truhlářem. Zde nasbíral mnoho zkušeností, dosal se k nejrůznějším technikám uměleckých řemesel. Boulle byl tedy truhlářem, modelářem, rytcem a kreslířem. Jeho všestrannost byla příkladem vše. Na základě vlastních kreseb, Lebrunových a Bérainových zhotovoval luxusní nábytek, který vynikal precizním uspořádáním prvků, jemným vkusem a všeobecnou dokonalostí. Jako materiál rád používal měď a želvovinu.

Díla Charlese Boulla byla napodobována po dlouhá léta. Po jeho smrti v dílenské práci pokračovali jeho synové.

Díla A. Boullea

Jedním z nejlepších děl tohoto umělce je jistě psací stůl zhotovený pro bavorského kurfiřta Maxmiliána Emanuela (dnes k vidění v pařížském Louvre). Jistě pro vás tedy není překvapením, že mnoho děl zhotovoval přímo pro Versailles.

Vystačil si s jednoduchými tvary nábytku, které zdobil květinovými nebo ptačími motivy z cenných materiálů. Nábytek vyráběl jako různé diplomatické a svatební dary či pro panovníkovy potřeby.

Slavný psací stůl Adré Charles Boulle

Slovníček pojmů- ebenista, marketerie

Ještě pro upřesnění – i v minulých článcích zaznělo označení ebenista. André Charles Boulle byl a je označován za ebenistu (= označení pro stolaře v 17. století ve Francii, který pracoval především s ebenovým dřevem.

Tento umělec je spjat s oborem marketerie (jinak též kombinovaná intarzie) – kombinace dýhy s cínem, mosazí, perletí a želvovinou.

Okouzlilo vás umění A. Ch. Boullea? Podívejte se na nabídku největšího starožitnictví v ČR. Nový Antik Bazar prodává starožitný nábytek a dekorace z různých historických etap. Prohlédněte si internetové stránky nebo navštivte naši prodejnu.

Zdroj obrázků: wikipedia.org

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.