Robert Adam a jeho Adamův styl

Víte, kdo byl jedním ze skotských designéru neoklasicismu? Podívejte se s námi na pozoruhodný život a dílo architekta, návrháře interiérů a nábytku Roberta Adama.

Život architekta a designéra Roberta Adama

Robert Adam žil mezi lety 1728-1792, studoval v tehdejší královské vysoké škole v Edinburghu. Když v roce 1745 přerušilo jeho studia povstání, rozhodl se mladý Robert, že bude pomáhat v dílně otce. Po smrti otce, Williama Adama (1748), bratr John převzal rodinnou firmu a bratři pokračovali v rodinné tradici.

Robert Adam
Robert Adam

V roce 1754 se Robert Adam vydal do Evropy, kde studoval klasicistní architekturu a zdokonaloval umění kresby. Procestoval Itálii, Francii a o čtyři roky později se vrátil zpět domů. S bratry Johnem a Williamem se zaměřili na plány pro výzdobu a vybavení domů.

Robert Adam je považován za designéra, který vyvinul nový, flexibilní design, který měl prvky klasického římského designu. Měl touhu vše navrhnout co nejpodrobněji. Tomuto stylu se začalo říkat „Adamův sloh“.

Knihovna design Robert Adam (1776)

Robert Adam v číslech

1728 – narozen

1758 – zvolen za člena královské společnosti umění

1761 – přijat do společnosti starožitníků

1761 – jmenován Architektem krále (společně s Williemem Chambersem)

Robert Adam zemřel náhle doma po prasknutí cévky v žaludku ve věku 64 let. Byl pohřben ve Westminsterském opatství. Jeho bez mála 9000 kreseb můžete vidět v muzeu Soane v Londýně.

Edinburgh City Chambers
Robert Adam a design krbu

 

Zdroj obrázků: wikipedia.org

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.