Tento bubenečský architekt u nás v Antiku také má svůj odkaz. Prodáváme totiž jeho rondokubistickou pracovnu. Pojďte se s námi podívat na jeho život a dílo.

Narodil se 5. června 1893 v Bubenči (v Praze). Po krušném dětství, kdy mu zemřeli dva sourozenci, se přestěhovala rodina do Plzně. V roce 1911 začal studovat Pražskou techniku, kde jeho profesory byly Jan Koula, Josef Franta či Antonín Balšánek. V roce 1918 absolvoval s vyznamenáním. Navrh úpravu interiéru pro Josefa Waltnera Montmartre (což byl majitel “nočního uměleckého zábavního podniku“). Ve smtejném roce vstoupil do SVU Mánes a začal spolupracovat s Artělem. Pracoval i pro stát, kdy od roku 1919 začal pracovat pro Zemský správní výbor jako technický úředná a zemský technický komisař. Působil v Brně a po cestách po Sovětském svazu začal svou politickou kariéru. V roce 1939 byl pro svou komunistickou orientaci zatčen gestapem a zbytek války strávil pod policejním dohledem.

Nás ale nejvíce zajímá jeho život po válce, neboť to se pustil do architektonické činnosti, ve které opravdu vynikal. Podílel se na tvorbě propagandistické instalace výstav a politických akcí. V období mezi válkami se věnoval kubistickým, funkcionalistickým a mašinistickým projektům. Navrhl řadu kostelů – například Velký Zdíkov u Vimperka, římskokatolický kostel na Vinohradech. V Mladé Boleslavi to bylo hned několik staveb – Zemská průmyslová škola, Okresní nemocenská pojišťovna, obytné doby vojenských gážistů či Masarykův dům sociální péče. Je autorem mostu přes Vltavu v Kralupech nad Vltavou. Mimo architekturu se též věnoval i scénografii.

 

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.