Dnes se budeme opět společně bavit o českém architektovi z Karlína. Pavel Janák se narodil 12. března 1882 v Karlíně a jeho dílo značně ovlivnilo další architekty.

Po absolvování střední školy se Janák přihlásil na České vysoké učení technické, kde začal studovat pozemní stavitelství a architekturu u profesora Josefa Schultze (Josef Schulz byl český architekt, pedagog a restaurátor. Článek pro vás o něm zde).  Souběžně hospitoval na Německé vysoké škole technické u profesora Josefa Zítka. Zapojil se do soutěže o úpravu Staroměstské radnice a vyhrál soutěž o návrh nové školní budovy na Invalidovně v Karlíně. Studoval též ve Vídni v ateliéru Otty Wágnera, který velmi jeho dálo ovlivnil.
Pavel Janák byl teoretikem českého kubismu.

Jeho činnorodost a zájem o historii se promítaly i v práci. Články tohoto architekta byly publikovány například v Uměleckém měsíčníku. V letech 1921 – 1941 působil jako profesor na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Janák je spoluzakladatelem družstva Artěl, které vzniklo v roce 1907. Jako první použil tzv. „cikcak“ vzor na keramiku. Nejznámějším dílem z jeho tvorby v nábytkářství je židle s trojúhelníkovým opěradlem.

Pokud jste toto jméno již v minulosti zaslechli, ale nemůžete si vzpomenout, rádi vám ho připomeneme – právě Pavel Janák je totiž jeden z hlavních architektů Pražského hradu.

Obrázky: pinterest.cz

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.