Jeden z nejslavnějších německých nábytkářů 18. století. Stylem se řadí k rokoku či neoklasicismu. Pojďme se společně podívat na jeho život a dílo.

Po celé Evropě proslul pro své marketerie a tajné šuplíky. Do nábytku instaloval mechanické strojky. David, narozen v roce 1743, se učil v dílně svého otce, Abrahama Roentgena. Po vyučení převzal otcovu dílnu a polovině století se spojil s Kintzingem (hodinář). Od začátku zůstal věrný místu, kde otec výrobnu založil, tedy Neuwid, ale výstavní síň měl vychytrale v Paříži. Dostál řady ocenění, a dokonce Marie Antoaneta ho jmenovala jejím uměleckým stolařem a byli v blízkém kontaktu. Jenže přízeň u dvora není zjevně vše, v Paříži to měl Roentgen těžké. Velká konkurence, která mu nepřála, inovátorský styl, kdy namísto klasické techniky hoření, pálení a rytí dýhy, používal světlo a stín.

Zajímavostí také je, že Roentgena zmiňuje ve svém dále nazvaném Wilhelm Meister sám velký Goethe. Po složitém startu v Paříži začal David cestovat. Vezl s sebou dodávku nábytku, aby jeho talent objevili i jinde. Nakonec měl obchody v Berlíně, Saint Petersburgu, dvakrát byl až v Rusku, kde na jedné návštěvě prodal císařovně Kateřině nábytek za 20 000 rublů. Mimo to císařovna Kateřina obdarovala Davida Roentgena také osobním dárkem za 5000 rublů a zlatou tabatěrkou.

Přízeň panovníků byla opravdu nevídaná. V paláci Hermitage je vystavena souprava nábytku, kterou Roentgen vytvořil. Sekretář s hodinami ukazuje datum vítězství ruského námořnictva nad Turky. Kromě tedy Ruska a Francie se zalíbil také v Prusku, kde ho roku 1792 jmenoval král zástupcem pro oblast Dolního Rýna.

Historie však nebyla nakloněna ani tomuto nábytkáři. S příchodem revoluce a napoleonských válek se situace v nábytkářství velmi zhoršila, a tak Roentgenovu dílnu potkal stejný osud jako mnohé další skvělé truhláře tohoto období. Dílna byla roku 1798 uzavřena. David Roentgen zemřel 12. února 1807 v německém Wiesbadenu.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.