Renesance v nábytkářství

Dnes si budeme povídat o stylu s velmi bohatou řezbářskou výzdobou a zlacení, řeč bude o renesanci. Pojďte s námi zabloudit do 15. století a nechte se okouzlit tímto úchvatným stylem, který byl ovlivněn vysokou úrovní ekonomiky v Itálii, racionalismem a reformací církve.

Renesance (rinascimento – znovuzrození) se vyznačuje mimo jiné individualismem a návratem k antice. Počátky měl tento podivuhodný styl ve Florencii na přelomu 13. a 14. století., ale později se rozšířil do celé Evropy. Celá doba se vyznačovala nestabilitou (rozkoly v církvi) a společenskými proměnami, což celé vyústilo ve třicetiletou válku, která tak svým způsobem renesanci ukončila.

Italský renesančí nábytek

Od historie se nyní přesuneme právě k rovnou k nábytku. Pokud si chcete prohlédnout naše produkty z renesanční doby, navštivte naši prodejnu či online katalog. Hlavním používaným materiálem bylo dřevo – ořech, cypřiš, hruška, jedle či javor. Vznikaly nové druhy nábytku – například sekretář, psací stůl, kredence a další skříňové stoly. Typickými pro renesanční dobu byly kabinety. Kabinet je stůl, který slouží jako psací, a zároveň je určen ke stolování.

Dalším zajímavým kusem nábytku je jistě renesanční truhla. Truhly se tehdy hojně využívaly pro uložení věcí. Renesanční truhláři a řezbáři jim však dali jednak nový kabát – zdobení a našlo se mnohem kreativnější využití tohoto kusu nábytku. S truhlami v renesanci je často spojován pojem cassone – svatební dar zdobený příznačně motivy lásky, krásy, ctnosti a mužské síly. Další typem truhly byla cassapanca, tedy truhla se zádovým opěradlem.

Co se týče sedacího nábytku, renesance byla charakterizována pevným čalouněním. Typické byly velké mosazné hřebíky, které zajišťovaly připevnění potahové látky.

Podívejte se do našeho katalogu a odhalte krásy renesančního nábytku, který upoutá pozornost na první pohled.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.