Historie nábytku ve středověku – románský sloh

Po rozpadu Římské říše se vše formovalo nanovo. Nový společenský řád a změny přinesly i nový umělecký sloh. Chvíli byla doba nejistá, což se projevilo i v umění tím, že žádný styl se neprosadil na dlouho a nebyl celoevropský. Až teprve po 10. stolení se stabilizoval sloh, který dnes známe jako románský. A právě románskému slohu se dnes budeme věnovat.

Románská doba přinášela reakci na antiku a rozpad Římské říše. Vyznačovala se jednoduchými kusy nábytku – typická byla široká křesla, velké truhly a postele. Vše bylo jednoduché a účelné. Pokud byl člověk zámožný, obvykle vlastnil velké manželské lůžko, které bylo na čestném místě v obytné místnosti. Konstrukce byla složena ze 4 rohových soustruhovaných sloupků. Součástí postele byla vždy slaměná podložka.

Opěradla a područky patřily k nábytku bohatší vrstvy, prostý člověk si vystačil s jednoduchou lavicí (prkno o 4 nohách), která sloužila k sezení, ale i ke spaní. Sedací nábytek, židle a křesla, byly určeny pro vznešené osoby ve stavech. Pokud byste tehdy bydleli však na venkově, musela by vám stačit již výše zmíněná lavice.

Stoly byly stejně jako ve starověku víceúčelové, obvykle se po použití odkládaly pryč. Typické byly police, háčky, které defacto nahrazovaly další úložné prostory a hojně se využívaly k odložení věcí.

Kromě spaní byla hlavní funkce nábytku uložení majetku. I proto stále jsou v oblibě truhly, které tehdy suplovaly trezory. Přidělávaly se na ně kovové pásy pro snadnější manipulaci v případě nutnosti převozu. Středověcí truhláři zvyšovali truhlám podnoží, aby truhly odolaly tamějším podmínkám (vlhko).

Nábytek se nijak nedekoroval, pouze se použil včelí vosk a místo čalounění se použila kůže či sláma.

Tajemný středověk nám přinesl spousty zajímavých informací. Ačkoliv ani v tomto období nemáme dostatek zachovaných pramenů k tomu, abychom jej mohli dokonale poznat, z dochovaných informací je patrné, jak moc důležitý nábytek byl. Pokud se chcete ještě něco dozvědět o historii nábytkářství nebo třeba o nějakém významném architektovi, designérovi či truhláři, podívejte se do našich novinek, kde pro vás máme stále nové a nové články. Doporučujeme nahlédnout do našeho katalogu produktů, kde naleznete široký výběr starožitného nábytku a dekorací.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.