Spojené UP závody v Brně – kovový nábytek – část III.

V této části článku o Spojených uměleckoprůmyslových závodech se budeme zabývat výrobou kovového nábytku.

V litertuře se uvádí, že ” od roku 1928 vyráběli Spojené UP závody i kovový nábytek, jak to odpovídalo světovému trendu ” , jenže bohužel se nepodařilo najít důkazy počátku této výroby. Pro nedostatek materiálů se zapátralo v sekundárních pramenech jako jsou publikace v časopisech. Nejstarší důkazy jsou z roku 1930 : kulatý stolek klasicky stojící na čtyřech trubkových nohách, psací stůl a kombinace stojací lampy s malým stolečkem.

Vše je prokazatelné, že se jedná o práci Jindřicha Halabaly, které se dají doložit v publikacích terpve z roku 1931. Z toho by se dalo usoudit, že po jeho příchodu došlo k výrobě kovového nábytku.

Moderní nábytek z kovových trubek byl tehdy takovou novinkou, že výrobci nábytku neměli zkušenost s novým materiálem. První inzerát firmy Thonet z ledna 1929 ukazoval jen kulatý salonní stolek z ocelových trubek.

Spojené UP závody zahájily výrobu trubkového ocelového nábytku v roce 1930 v Hodoníně. Jestli tuto výrobu připravoval již Halabalův předchůdce není zcela jasné, Halabala ji v každém případě rozšířil.

Křeslo pod označením H-221

Židle, stolky, psací stoly a bytové doplňky vznikli mezi lety 1930 – 1934. Nejvýraznější částí kovového nábytku jsou židle. Všechny modely vycházejí z využití pružnosti a jsou dvounohé. Dvounohé modely bez zadních nohou nejsou příliš originální, protože jsou kopiemi nebo obměnami zahraničních modelů. Vyjímkou jsou křesílka pod označením H- 128 a originálnější H-138.   V průběhu roku 1931 přišel J. Halabala s originálním návrhem: od sanic na podlaze se trubka zdvihá kolmo nahoru, pak se ohýbá a jde dopředu a vytváří boční opěradla, potom se otáčí dolů a jde dozadu a tvoří zadní opěradlo – tak vznikl model křesel H-221.

Květinový stolek, J.Halabala, UP závody

Od roku 1930 vzrůstal zájem o trubkový nábytek, takže výroba začala být velmi výnosná. Jenom pokud jde o objem výroby, lze předpokládat, že Halabalocy židle, křesla i psací stoly ze Spojených UP závodů zůstaly poměrně exluzivní.

Více o Jindřichovi Halabalovi najdete zde: https://localhost/aantik/jindrich-halabala-a-jeho-slavny-cesky-nabytek/

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.