Starožitný nábytek ve stylu Biedermeier

I když je Nový Antik Bazar zaměřen především na styly art-deco, funkcionalismus a nábytek z ohýbaných chromovaných konstrukcí, dnešní článek bude věnován klasickému stylu starožitného nábytku. Nakoukněte s námi do začátku 19. století, kde se v nábytku snoubí elegance a praktičnost.

Základní charakteristika biedermeieru

Jak už jsme zmínili, bierdermeier vznikl v první polovině 19. století. Styl vznikl jako reakce na tehdejší politickou situaci (metternichovský absolutismus) a měšťanům tak přinesl pohodlný domov. Lidé zdobili své domovy polstrovaným nábytkem, porcelánem, objevovaly se portrétové malby i zátiší. Typické pro tento styl byla střídmost, užitečnost a jednoduchost, a však nábytek, který v této době vznikal, neztrácel svou eleganci. Oblíbeným motivem byla květina.

biedermeier nábytek

Nábytek z období bierdermeieru:

Židle – židle již byly čalouněné, používaly se na výrobu různé materiály jako například třešeň nebo dýha. Dřevo bylo často ohýbané a čalounění vzorované. Pro pohodlí sloužily pak polštářky. Mezi polstrovaný nábytek také patří jistě sofa či pohovky z období bierdermeieru.

Nábytek stolový– stoly byly kulaté, oválné či rozkládací čtvercové. Obvykle jejich základem byla jedna velká noha, která se postupně dolů rozšiřovala. Častým materiálem byl dřevěný masiv v kombinaci s dýhou. Sloužily různým účelům- konferenční stolky, psací stoly, odkládací stolky a samozřejmě stoly jídelní.

Skříně a sekretariáty byly obvykle prosklené, aby byla vidět dekorace. Lůžkový nábytek vynikal jednoduchostí a leskem.

Zaujala vás bierdermeierská elegance? Podívejte se na starožitný nábytek, který naleznete v sortimentu našeho Antiku.

starožitná komoda (skříň) biedermeier

Zdroj obrázků: https://cz.pinterest.com/

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.