Jindřich Halabala a jeho slavný český nábytek

 Architekt a designér Jindřich Halabala je významnou osobností z oblasti českého designu a bytového zařízení. Přečtěte si jeho příběh, který je velmi zajímavý.

jindřich halabalaOsobnost české nábytkářské tvorby

Designér, teoretik, publicista a pedagog Jindřich Halabala nepochybně patří k nejzajímavějším osobnostem v oblasti tvorby nábytku v meziválečném a poválečném období.

V roce 1928 nastoupil do Spojených UP závodů na pozici vedoucího prodejny v Praze. A díky talentu a pracovitosti byl za dva roky přeložen do Brna, kde nastoupil jako vedoucí architekt. Staral se o skladbu výrobního sortimetu, propagaci a návrhy nábytku. Významným způsobem ovlivňoval prodejní a propagační strategii firmy. Sám fotil interiéry i samostatné kusy nábytku a následně fotografie vyvolával. Ty byly poté zpracovány v kvalitní tištěné formě jako prospekty. Halabala byl přesvědčen, že nábytek potřebuje specifickou propagaci, která by zákazníky jak informovala, tak učila. Na základě svých znalostí v oboru vydal několik publikací, které se věnovali tématům o nábytku a zařizování bytu.

Halabala vyznával funkcionalismus, což se projevovalo již v jeho studentských pracích, kde zahrnoval všechny hlavní prvky funkčního stylu: volný prostor s minimem příček, ostré pravoúhlé tvary, vysoká funkčnost nábytku.

7504.jpg
polohovací křeslo, Jindřich Halalabal, UP závody, model: H- 70
bufet Halabala - hlavní
Bufet , Jindřich Halabala, UP závody
židle - J. Halabala
židle, Jindřich Halabala, UP závody, model: H- 214

 

 

Jindřich Halabala navrhl v průběhu dvaceti let, kdy působil ve Spojených UP závodech, několik desítek kusů nábytku jako jsou: židle, křesla, stoly, příborníky, stojany na květiny, konferenční stolky, lampy aj. Designér je známý zejména díky svým polohovacím křeslům a nábytku z ohýbané oceli. Jeho nábytek je charakteristický svými moderními tvary. Pro výrobu byly nejčastěji používány dřeviny s výraznou kresbou struktury, která se objevovala již v jednotlivých kreslených návrzích nábytku.

6888.jpg
křeslo, Jindřich Halabala, UP závody, H – 269
stolek , halabala
květinový stolek, Jindřich Halabala, UP závody, model: H – 54
7350.jpg
křeslo, Jindřich Halabala, UP závody, model: H – 221

 

Legendárním kusem je židle H 79, jejíž výroba začala kolem roku 1930. Židle je z ohýbané oceli a je navržená jako souvislá konstrukce – ocelová trubka je spojená. Vyjímečná je také díky svému dvojitému odpružení a otočení nosné konstrukce směrem dozadu.

Křeslo typu H 269 má zajímavě řešené područky z ohýbaného dřeva, které tvoří zároveň nohy křesla. Dalšími příklady z rozsáhlé tvorby Jindřicha Halabaly jsou: příborník Tulipán, stůl H 178, polohovací křeslo H 70, květinový stolek H 54, křeslo Tulešice, konferenční stolek H 168 a další.

6015.jpg
skleník – Tulipán, Jindřich Halabala, UP závody
6891.jpg
pohovka, Jindřich Halabala, UP závody, model: H – 215
7339.jpg
psací stůl, Jindřcih Halabala, UP závody, model: H – 178

 

DSC_0303
konferenční stolek, Jindřich Halabala, UP závody, model: H – 167
T 580 hnízdové stolky J.Halabala
Hnízdové stolky, Jindřich Halabala, UP závody, model: H – 50
židle
židle, Jindřich Halabala, UP Závody, model: H – 79

 

Pohovka - Jindřich Halabala, model: H 363 , UP závody
Pohovka – Jindřich Halabala, model: H 363 ,
UP závody

 

 

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.