Nejznámější židle světa – III.

Jak jsme v minulém díle slíbili, dnes se budeme věnovat sedacímu nábytku od známých architektů jako je Mies van der Rohe, Anton Lorenz či Le Corbusier.

Jako první si připomeneme  židli známou pod označením MR10 , kterou navrhl Mies van der Rohe v roce 1927

Tato židle je vyrobená z pochromovaných ohýbaných ocelových trubek v kombinaci buď textilním či koženým sedákem a opěrákem.  MR 10 se dodnes vyrábí v licencovaných replikách. 


Další židle, tedy zde spíše křeslo je světově známé pod názvem Barcelona, ale oficiální název je MR90. 

Křeslo Barcelona/ MR 90 navrhl Mies van der Rohe pro použití v Německém pavilonu v roce 1929 na Světové výstavě v Barceloně ( International Exhibition Barcelona), kde na něm při slavnostním zahájení výstavy seděli členové španělské královské rodiny a proto si získalo jméno Barcelona. První budovou, která byla vybavena těmito křesly, byla brněnská Vila Tugendhat. 


Křeslo, které navrhl Anton Lorenz v roce 1932, vyrobené z chromovaných ocelových trubek s koženým čalouněním je známé pod názvem Tecta D35.

Lorenz navrhoval pro firmu  Standarmöbel Lengyel a poté založil vlastní výrobní společnost, Deutsche Stahlmöbel (Desta).
Následně strávil většinu svého života v soudních sporech s různými designéry a výrobci, aby se pokusil chránit svá práva na konzolový princip.


Další židle je také vyrobená z chromovaých ocelových trubek s tvarovaným sedákem a opěrákem a je známá pod označením ST14. 

Tento design navrhl Hans  & Wassili Luckhardt v roce 1929. 


Robert Mallet-Stevens, který  byl ovlivněn Hoffmannovou kritikou secesních dekorativních excesů a jako první designér představil ve Franci ideály funkce a jednoduchosti. A  v letech 1929 – 1930 navrhl křeslo, které bylo vyrobeno z chromovaných kovových tyčových rámů s ebenovou dřevěnou loketní opěrkou a bočními panely, které byly potaženy kůží. 


Další návrh židle je připisována také Robert Mallet-Stevens, která je vyrobená ze smaltové trubky a z ocelového plechu.  

 

Tento jednoduchý design je obecně připisován k Robertu Malletu – Stevens kvůli jeho podobnosti s jinými židlemi, které vytvořil v roce 1935 pro “Salon des Arts Ménagers,, v Paříži. Je velmi pravděpodobné, že podoba této židle byla ispirována židlí z ohýbaného dřeva od firm Thonet. 


Křeslo vyrobené z mahagonové dřeva a kožené sedací části, doplněné o kovové kování.

Návrh :  Pierre – Émile Legrain v roce 1925, inspirovaný africkým Art-Decem i když on sám nikdy v Africe nebyl. 


První trubkový design z Le Corbusier’s studio se objevil v roce 1928 a vůbec nejznámější je lehátko B306/ LC 4, který měl velmi dobře vyřešenou ergonomickou formu.  

Od roku 1935 měla v licenci firma Thonet. 


Křeslo známé pod označením LC2, navržené také v roce 1928 – Le Corbusier Pierre Jeanneret & Charlotte Perriand. 

 

V dalším díle se můžete těšit na známé židle od architektů jako je Gerrit Rietveld, Jean Prouvé, Eilen Gray či René Herbst a další. 

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.