Nejznámější židle světa – I.

Dnes Vám ukážeme nejznámější židle světa od světových architektů a designérů a umělců. Tomuto tématu se budeme věnovat ve více článcích, jelikož se jedná opravdu o velmi rozsáhlé téma.


První známou židli navrl Samuel Gragg v roce 1808.

Samuel Gragg – ilustrační foto

Ještě 40 let předtím, než Thonet začal zkoumat ohýbání masivního dřeva, získal Gragg první z několika patentů v roce 1808 za ohýbanou dřevěnou židli. Gragg to popsal jako jeho elastické masivní dřevo. A tato židle poskytovala mnohem více pohodlí než tradiční sezení. 


Další světoznámá židle, která se vyrábí dodnes známe pod označením č. 14 od firmy Thonet, navržená roku 1859 Michaelem Thonetem

Židle Thonet - no.14
Židle Thonet – no.14

Židle je vyrobená z ohýbaného masivního buku. Tato židle je nejúspěšnější průmyslový výrobek všech dob.  Do roku 1930 bylo na světě prodáno přes  50 milionů exemplářů. 


Dalším jménem je Charles Rennie Mackintosh a my si dnes připomeneme židli, která byla navržena v roce 1904  pro dům Hill House v Helensburgu a byla určena k psacímu stolu.  

Hill House židle – ebonizovaná dubová konstrukce
ilustrační foto

Další známá židle je z dílen Jacob & Josef Kohn, známá pod označením No. 721 a je navržená Ottou Wagnerem roku 1902.

Otto Wagner – Geometrická secese – No.721

Wagnerova židle či křesla jsou vyjímečné svou moderností. Tyto jsou vyrobené z bukového ohýbaného dřeva a doplněné o mosazné patky na nožkách.


Křeslo které bylo navrženo Kolomanem Moserem pro hlavní halu Purkersdorfského sanatoria v roce 1902.

Koloman Moser
Koloman Moser / 1902

Krychlová forma tohoto křesla omezila použití barvy a charakterizuje secesní styl a předvídá geometrickou abstrakci moderního umění.

V roce 1907 zařizoval Josef Hoffmann spolu s Wiener Werkstätte kabaret Fledermaus ve Vídni a navrhl sedací soupravu, provedenou firmou KOHN, jejíž opěradlo ve tvaru U a tvar podnože se staly vzorem pro četné napodobeniny.

Sedací souprava Josef Hoffmann

Křeslo je známé pod označením č.728 neboli Fledermaus / Netopýr. Vyrobeno bylo z ohýbaného masivního buku.

Na další velmi známé židle či křesílka se podíváme v příštím díle.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.