Vila Tugendhat- architektonická moderna na dosah I. část

Všichni asi víte, že vila Tugendhat se nachází v Brně a je to výjimečné funkcionalistické dílo architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Věděli jste, že první návrh stavby zpracoval již v toce 1928? Dnes se podíváme na tuto památku UNESCO opravdu z blízka a budeme jí věnovat hned několik článků.

Adresa:

Černopolní 45

Brno – sever

Katastrální území Černé Pole, parcela č 3365 ě zahrada 3366

Rodinná historie Tugendhatových

Fritz Tugendhat (1895-1958) a jeho žena Greta (1903-1970) pocházeli z rodin židovských průmyslníků a obchodníků, kteří v Brně žili již několik generací. Tento pár byl spolumajitelé továrny Feldhendler et Co. A Max Kohn. Vzhledem k tomu, že Greta měla k dispozici pozemek na Černých polích, ještě před svatbou požádali arch. Ludwiga Miese van der Rohe o návrh rodinného domu – místo, kde jim vytvoří šťadstný domov. Meis v září 1928 přijel do Brna, aby si prohlédl rezidenční lokalitu a asi již tehdy, když radostně nabídku přijal, se mu v hlavě rodil nápad na tento architektonický skvost.

Stavba začala v létě 1929 a za 14 měsíců bylo dílo hotovo. V prosinci roku 1930 se pak rodina nastěhovala. Vila posloužila rodině velmi dobře, měli tři děti Hanu, Ernesta a Herberta, avšak dlouho si domova rodina neužila. Vhledem k předválečné situaci se včas rozhodli odjet do Švýcarska a následně v lednu 1941 do Venezuely.

Historie vily Tugendaht za 2. světové války

V roce 1939 vilu zkonfiskovalo gestapo a od roku 1942 byla památka oficiálním majetkem Německé říše. Ve čtyřicátých letech si zde Walter Messerschmidt zřídil byt a kancelář a došlo k radikálním stavebním úpravám (např. zvýšení komínu, vznik nových příček, …). A při osvobozování se na devastaci domu podepsal oddíl maršála Malinovského. Pohnutý osud této stavby však neskončil ani s kapitulací Němců. Od srpna 1945 zde pět let působila soukromá taneční škola profesorky Karly Hladké. V roce 1950 padla vila do vlastnictví českloslovenského státu a od té doby sloužila vila jako rehabilitační středisko pro děti.

První komplexní obnovy a rekonstrukce se tento drahokam světové architektury dočkal mezi lety 1981–1985. Projekt byl sice kvalitní, leč se v něm odrážela normalizační doba.  I přes to všechno si vila zanechala své kouzlo, díky němuž v roce 2002 byla zapsána na listinu světového dědictví UNESCO.

Jak vypadá vila Tugendhat uvnitř? Příběh o tomto českém architektonickém skvostu brzy zde na stránkách Nový Antik Bazar.

Pokud si chcete zkrátit chvíli, doporučujeme četbu článků z kategorie aktuality, kde najdete i článek věnovaný funkcionalismu. Případně se zasněte nad naší nabídkou starožitného nábytku a starožitných doplňků z dob minulých.

Zdroj obrázků: https://cz.pinterest.com/

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.